Audley F1904B Sublimation Printer | 4 or 6-Head 1.85m Versatile Sublimation Printer
The F1904B is the right choice for printing on transfer paper and transferring images onto t-shirts, bed sheets, carpets, and more. Equipped with 4 or 6 industrial Epson i3200-A1 printheads, Japan THK high-speed silent linear guide rails, and a three-zone heating system (upper, side, and bottom), it delivers outstanding speed and superb print quality to greatly increase production efficiency.
Printheads
4x or 6x Epson i3200-A1
Print Width
1850 mm (72.8 in)
Guide Rail
Japan THK High-Speed Silent
Heating Zones
Upper, Side, Bottom (3-zone)
Select Your Printhead Configuration
Choose a Variant
Technical Specifications
| Specification | F1904B | F1906B |
|---|---|---|
| Print Heads | 4x Epson i3200-A1 | 6x Epson i3200-A1 |
| Board | Hoson Board |
|---|---|
| Print Width | 1850 mm (72.8 in) |
| Guide Rail | Japan THK high-speed silent linear guide |
| Ink Type | Dye Sublimation Ink (C / M / Y / K) |
| Ink Bottle Capacity | 2500 ml x 4 + 220 ml x 4 (secondary) |
| Printing Material | Sublimation paper (270mm diameter, approx. 65 KG per roll) |
| Heating Zones | Upper heating, side heating, bottom heating (3-zone) |
| RIP Software | Riin / Maintop / Photoprint |
| Machine Power | 1.5 kW |
|---|---|
| Heating Power | 3.4 kW (standard) + 3.4 kW (optional) |
| Voltage | 220V 50 to 60 Hz (standard) |
| Package Size | 323 x 113 x 104 cm (127.2 x 44.5 x 40.9 in) |
| Weight | 650 KG (1433 lbs) |
| Warranty | 1 year (excludes printhead and ink system) |
Equipment Gallery
Versatile 1.85m sublimation construction with Japan THK guide rails, 4 or 6 i3200-A1 print heads, three-zone heating, vacuum platen, feed guide rollers, media collision guard, and integrated controls.
PC System Requirements
| CPU | Intel Core i7-9700K or above, or equivalent AMD |
|---|---|
| Memory | 8GB RAM or above |
| Motherboard | Z370 or equivalent (compatible with CPU) |
| Storage | 128GB SSD + 1TB HDD |
| OS | Windows 7 (64-bit) / Win 10 (64-bit) / Win 11 (64-bit) |
| Network | Gigabit Ethernet (Gigabit/GBE/10/100/1000M) |
| USB | Onboard USB 2.0 + USB 3.0/3.2 |