Audley S7070-3 2-Head DTF Printer | Entry-Level Commercial DTF Printer with DF-800 Shaker
Multi-color printing capability designed for a wide range of colors and designs, making it ideal for various printing needs. The S7070-3 features a high resolution of 3200 dpi with 2 Epson i3200-A1 print heads, ensuring crisp and clear prints with minimal ink bleeding on t-shirts, hoodies, and other apparel. Paired with the DF-800(A) powder shaker for a complete DTF workflow.
Printheads
2x Epson i3200-A1
Max Print Width
600 mm (23.6 in)
Printer Power
1400W | 220V
Shaker Power
4500W (5 x 800W tubes)
4-Pass Speed
14 sqm/h 151 sqft/h6-Pass Speed
8 sqm/h 86 sqft/h8-Pass Speed
6 sqm/h 65 sqft/hEquipment Gallery
Two-head DTF printer with Hoson board, CMYK+White pigment ink system, integrated control panel, status indicator lamp, feed rollers, and the DF-800(A) powder shaker with touch screen controls for a complete production workflow.
Technical Specifications
| Printer Model | S7070-3 |
|---|---|
| Printheads | 2x Epson i3200-A1 |
| Powder Shaker | DF-800(A) |
| Board | Hoson Board |
| Working Width | 600 mm or less (23.6 in) |
| Ink System | Pigment Ink (CMYK + White) |
| Shaker Heating | 5 tubes x 805mm (800W each) |
| Voltage | 220V 50 to 60 Hz (standard) |
| Working Temp | 15 to 30 C (59 to 86 F) |
| Printer Power | 1400W |
|---|---|
| Shaker Power | 4500W |
| Printer Package Size | 198 x 76 x 71 cm (77.9 x 29.9 x 28 in) |
| Shaker Package Size | 180 x 115 x 128 cm (70.9 x 45.3 x 50.4 in) |
| Printer Weight | 235 KG (518 lbs) |
| Shaker Weight | 366 KG (807 lbs) |
| Warranty | 1 year (excludes heads and ink system) |
PC System Requirements
| CPU | Intel Core i5-9400F or above, or equivalent AMD |
|---|---|
| Memory | 4GB RAM or above |
| Motherboard | B365M or equivalent (compatible with CPU) |
| Storage | 128GB SSD + 1TB HDD |
| OS | Windows 7 (64-bit) / Win 10 (64-bit) / Win 11 (64-bit) |
| Network | Gigabit Ethernet (Gigabit/GBE/10/100/1000M) |
| USB | Onboard USB 2.0 + USB 3.0/3.2 |